Warsztat 3
Rola komponentów środowiskowych w strategicznym rozwoju miasta -
przykład Miasta Opoczno
Partnerzy warsztatu:
-
Miasto Opoczno https://www.opoczno.pl
-
FPP Enviro https://klimatfppenviro.pl
-
PHENO HORIZON https://phenohorizon.com
Tematyka warsztatu
Poprawa jakości życia mieszkańców, tworzenie coraz lepszych (i zdrowszych!) warunków do życia, rozwój gospodarczy oraz poprawa ładu przestrzennego stanowią codzienne wyzwania dla liderów samorządowych. Kreowanie miast, w których „chce się żyć” wymaga zaangażowania nie tylko środków, ale też wiedzy i otwartości liderów samorządowych. Dbanie o potencjał środowiskowy, odpowiednie planowanie jego ochrony oraz wykorzystanie są z drugiej strony niezwykle trudnym wyzwaniem, szczególnie w trakcie trwania kryzysu klimatycznego. Uwzględnienie przez Władze Miasta Opoczno założeń teorii rozwoju lokalnego, zdefiniowanie lokalnego potencjału oraz przygotowanie miasta do skorzystania ze wsparcia w ramach mechanizmu tzw. Funduszy Norweskich (EOG) uruchomiło w mieście Opoczno unikalną chęć podejścia do rozwoju miasta „na nowo” przy zastosowaniu rozwiązań z zakresu cyrkularnej ekonomii.
W ramach już pozyskanych środków opracowane zostaną rozwiązania projektowe mające na celu wykorzystanie potencjału przyrodniczego miasta, zwiększenie jego dostępności i stworzenie lepszych warunków życia i rozwoju gospodarczego.
Celem warsztatu jest przygotowanie założeń projektów w oparciu o międzynarodowe partnerstwa z wykorzystaniem mechanizmu Horyzont Europa (Program LIFE 2023 lub 2024).
Do udziału w warsztacie zapraszamy uczestników Zjazdu zainteresowanych podjęciem prac nad opracowaniem wniosków projektowych - w szczególności w zakresie prowadzenia badań, testowania i wdrażania systemów technologicznych i zarządczych. Spotkanie warsztatowe rozpocznie proces budowania Partnerstwa – nawiązanie współpracy przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Opocznie z zainteresowanymi współpracą naukowcami. Opracowany Plan Rozwoju Lokalnego „OPOCZNO 2.0 – nowe otwarcie: bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców” zawiera szereg działań, w efekcie których powstaną MasterPlany. Wdrożenie konkretnych rozwiązań, przetestowanie technologii lub zweryfikowanie założeń badawczych czeka na Partnerów w tym na nowo budzącym się mieście.